Z poczwórną mocą bluszczu dla całej rodziny

Zwykłe przeziębienie / Ostre zapalenie oskrzeli

W odpowiedzi na atak wirusowy powstaje zapalenie błon śluzowych układu oddechowego. Ponieważ błony śluzowe górnych i dolnych dróg oddechowych są bardzo do siebie podobne pod względem budowy, zwykłe przeziębienie – tj. zakażenie górnych dróg oddechowych – może łatwo przenieść się na oskrzela.

W zapaleniu oskrzeli wydzielane są substancje przekaźnikowe, które działają jako bodziec chemiczny. Często towarzyszy temu wzmożone wydzielanie śluzu, które jest automatycznym bodźcem. Rzęski nie nadążają z usuwaniem flegmy. Precyzyjnie dostrojone czujniki (receptory) w naszych błonach śluzowych wykrywają te różne bodźce i wysyłają sygnały do ośrodka kaszlu w naszym mózgu, wywołując odruch: zaczynamy kasłać. Ostatecznie może to skutkować skurczami mięśni oskrzeli.

Poprzez skurcze mięśni w połączeniu z kasłaniem, organizm stara się usunąć śluz. Oddychanie staje się utrudnione, a kaszel nie jest jedynym problemem: chorobie często towarzyszą trudności z przełykaniem, bóle głowy i katar.

Kaszel spowodowany przeziębieniem – w skrócie

Faza pierwsza:
2–3 dni suchego, bezproduktywnego kaszlu spowodowanego podrażnieniem i/lub zapaleniem błon śluzowych

Faza druga:
Do 14 dni kaszlu mokrego, powodującego powstawanie śluzu

Faza trzecia:
W fazie powrotu do zdrowia, która może potrwać aż do 8 tygodni, pacjent w dalszym ciągu cierpi z powodu kaszlu, głównie suchego.

Przewlekłe zapalenie oskrzeli/ Przewlekłe obturacyjne zapalenie oskrzeli – ciągłe kasłanie z konsekwencjami

Przewlekłe zapalenie oskrzeli jest długotrwałą chorobą układu oddechowego. Kaszel nie ustaje po tym, jak pacjent wyzdrowieje albo po typowym okresie dwóch tygodni. Do typowych objawów należy częste kasłanie z wykrztuszaniem białawej, kleistej flegmy, która usuwana jest w dużych ilościach, szczególnie rano.

Podstawową przyczyną przewlekłego zapalenia oskrzeli jest palenie tytoniu. Lecz przewlekłe zapalenie oskrzeli mogą wywołać także bakterie (Haemophilus influenzae i Streptococcus pneumoniae). Tak samo się dzieje, gdy drogi oddechowe są przez dłuższy czas narażone na zapylenie, gazy i opary, jak to ma miejsce w przypadku niektórych zawodów. W przypadku przewlekłego zapalenia oskrzeli, błony śluzowe oskrzeli stają się grubsze.
Tworzy się więcej wydzieliny – tj. śluzu. Poprzez produkcję śluzu, organizm stara się przeciwdziałać skażeniu (poprzez dym papierosowy, bakterie czy pył) oraz pozbyć się intruzów. Jednak w tym samym czasie ciągłe podrażnienie unieruchamia rzęski (mikroskopijne włoski), których zadaniem jest usuwanie śluzu. Po upływie dłuższego czasu ulegają one zupełnemu zniszczeniu.

Oskrzela są teraz w stanie przewlekłego zapalenia. Ma to niszczycielskie skutki: ścianki oskrzeli stają się cienkie i niestabilne. W momencie silnego wydechu, oskrzela zapadają się, co utrudnia oddychanie. Przypadek przewlekłego zapalenia oskrzeli staje się w tym momencie przypadkiem przewlekłego obturacyjnego zapalenia oskrzeli (COPD).

Przewlekłe zapalenie oskrzeli – w skrócie:

 • Spowodowane ciągłym podrażnieniem oskrzeli (np. przez dym)
 • Oskrzela zostają uszkodzone z powodu ciągłego stanu zapalnego
 • Rzęski ulegają zniszczeniu
 • Mazista, kleista, szklista flegma
 • Zdecydowanie musi być leczone. W dłuższym okresie czasu, zapalenie oskrzeli może spowodować trwałe zwężenie dróg oddechowych

Astma / Astma oskrzelowa – gdy nie wystarcza powietrza

W przypadku osób cierpiących na astmę, oskrzela zbyt mocno reagują na bodźce, które są wdychane z powietrzem. W przypadku astmy alergicznej, bodźcami tymi są alergeny, takie jak sierść zwierząt, roztocza lub pyłki roślin. Astma ma wiele przyczyn:

 • Predyspozycje genetyczne
 • Alergie
 • Zaburzenia psychosomatyczne

W trakcie ataku astmy drogi oddechowe ulegają zwężeniu. Osoba nią dotknięta doświadcza nagłej trudności z oddychaniem i odczuwa strach przed uduszeniem. Atakowi może towarzyszyć świszczący oddech, kaszel, odksztuszanie oraz uczucie ściśnięcia i nacisku w klatce piersiowej. Osoby cierpiące na schorzenia astmatyczne powinny zawsze znajdować się pod opieką lekarską.

Gdy nie wystarcza powietrza

W tym przypadku ważne jest, by lekarz wcześnie rozpoczął terapię astmy i aby osoba cierpiąca na astmę stosowała tę terapię. Gdy dotyka dzieci, choroba ta i kuracja często przysparza stresu rodzicom jak i dzieciom – a wskutek tego mogą one nie stosować się do terapii w sposób właściwy. Przyczyną tego może być na przykład strach przed skomplikowaną terapią lub trudności w przyjmowaniu leków – a także ich nieprzyjemny smak.

Zapalenie płuc – niebezpieczeństwo!

Co roku ponad 100 000 osób zapada w Niemczech na zapalenie płuc: czyni to z niego najczęstszą chorobę zakaźną w kraju. Ciężkość i czas trwania choroby zależy od patogenu i organizmu pacjenta, ale ogólnie rzecz biorąc można powiedzieć że zapalenie płuc wywołane przez bakterie „uderza” najmocniej. Zapalenie płuc powinno być leczone przez lekarza.

Niebezpieczeństwo zachorowania na zapalenie płuc jest wysokie, gdy system odpornościowy jest osłabiony. W większości przypadków (70%), jest ono wywoływane przez bakterie, a rzadziej przez wirusy lub grzyby. Te patogeny przedostają się do układu oddechowego i wywołują w nim stan zapalny.

Ponieważ własne mechanizmy obronne organizmu są osłabione, zapalenie rozprzestrzenia się na pęcherzyki płucne, co oznacza pogorszenie oddychania. Do organizmu dostaje się mniej tlenu i przy wydechu nie może on pozbyć się wystarczającej ilości CO2. To tworzy sytuację zagrażającą życiu!

Zapaleniu płuc zwykle towarzyszy gorączka, dreszcze i bóle klatki piersiowej. Kaszel jest ciężki i pojawia się w nim flegma: najpierw czerwonobrązowa, a później żółtozielona.

Zapalenie płuc – w skrócie:

 • Zazwyczaj wywoływane przez bakterie
 • Może rozwinąć się z zapalenia oskrzeli
 • Zapalenie błon śluzowych rozprzestrzenia się na pęcherzyki płucne
 • Towarzyszy mu wysoka gorączka
 • Terapia przeciwkaszlowa wydaje się nieskuteczna

Krztusiec – choroba nie tylko dziecięca (pertussis)

Krztusiec jest bakteryjną chorobą zakaźną, która jest bardzo zaraźliwa, a zatem musi zostać zgłoszona. Wywołuje ją bakteria Bordetella pertussis.

Bakterie te są przenoszone drogą kropelkową i namnażają się w drogach oddechowych. Wydzielają one truciznę, która wywołuje kaszel i pozostałe objawy choroby. Okres inkubacji, tj. ilość czasu od zakażenia do pojawienia się pierwszych objawów, może wynieść nawet 7 do 20 dni!

Krztusiec – w skrócie:

 • Bardzo zaraźliwa choroba zakaźna
 • Przebiega w 3 fazach
 • Napady kaszlu typu staccato, które mogą doprowadzić do wymiotów
 • Kleista, szklista flegma

Podgłośniowe zapalenie krtani – krup (laryngitis subglottica)

Krup to zapalenie krtani spowodowane infekcją wirusową (rinowirusy, adenowirusy lub wirusy RSV). W większości przypadków podgłośniowemu zapaleniu krtani towarzyszy gorączkowe przeziębienie.

Choroba pojawia się często zimą i dotyka głównie dzieci w wieku od dziewięciu miesięcy do pięciu lat, ponieważ ich krtań jest wciąż bardzo wąska. Powstaje stan zapalny błony śluzowej w rejonie krtani i strun głosowych. Zapalenie rozpulchnia błonę śluzową, co powoduje zwężenie dróg oddechowych. Organizm reaguje bardzo suchym, „szczekliwym” kaszlem, który zazwyczaj pojawia się w nocy i niespodziewanie. Kaszlowi temu towarzyszą zwykle nietypowe gwiżdżące dźwięki (świst krtaniowy) przy wdychaniu.

Podgłośniowe zapalenie krtani – powód do zmartwień?

W większości przypadków choroba nie wywołuje nieodwracalnych uszkodzeń, lecz trudność w oddychaniu może być przerażająca dla dziecka. Ponieważ objawy te mogą wywoływać także niebezpieczne zapalenie nagłośni, absolutnie konieczna jest wizyta u lekarza.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Drogi Użytkowniku,

Prosimy o kliknięcie przycisku „zgadzam się” poniżej tego komunikatu, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych (po 25 maja 2018 r.), zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług i funkcjonalności na stronie internetowej www.prospan.pl oraz jej podstronach, a także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Partnerów, w celu zapewnienia Tobie możliwości korzystania ze wszystkich funkcjonalności, a także w celach marketingowych.

Jeżeli nie ukończyłeś 18 roku życia, o wyrażenie zgody poproś rodzica lub opiekuna prawnego.
Wyrażenie zgody  jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać, a informację jak to zrobić znajdziesz klikając na ten link.

Twoje dane będziemy przetwarzać na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody w celu prawidłowej realizacji umowy, tj. udostępnienia Tobie treści i funkcjonalności na naszej stronie.

Wyrażenie zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych jest warunkiem korzystania przez Ciebie z usług i funkcjonalności na stronie na naszej stronie.  Jeżeli nie wyrażasz zgody, prosimy o kliknięcie przycisku „nie zgadzam się” poniżej i opuszczenie strony.

Jakie dane osobowe zbieramy?

W takcie korzystania przez Ciebie z naszej strony zbieramy dane zapisywane w plikach cookies (w tym Twoja lokalizacja, nr IP, czy rodzaj urządzenia z którego korzystasz), pozwalające na analizę Twojej aktywności na stronie. Ponadto, skorzystanie z niektórych funkcjonalności może wymagać podanie przez Ciebie adresu e-mail lub imienia i nazwiska.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorem Twoich danych osobowych będzie Salveo Poland sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (02-923) przy ul. Kołobrzeskiej 12, dla której akta rejestrowe pod nr KRS 0000417432 prowadzi Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie.

W jakich celach przetwarzamy Twoje dane?

Twoje dane osobowe będziemy przetwarzać w celach określonych w Polityce Prywatności, m.in. w celu:

 • dokonywania analiz i pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom, w tym poprzez narzędzia dostarczane przez Google,
 • dopasowania treści stron i ich tematyki, w tym tematyki ukazujących się materiałów do Twoich zainteresowań,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • przekazywania na Twoje życzenie informacji i podręczników, które nie są dostępne na stronie, bezpośrednio na Twój adres e-mail treści.

 

Komu możemy przekazać Twoje dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, w tym na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, np. świadczącym usługi przechowywania danych na serwerach, agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług, Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa. Dane o Twojej aktywności na stronie mogą być również zbierane przez naszych Partnerów.

Jakie są Twoje uprawnienia?

Informujemy, że przysługują Tobie w szczególności następujące prawa:

 • prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania,
 • prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych,
 • prawo do wycofania zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych – co będzie skutkowało brakiem możliwości dalszego korzystania przez Ciebie z naszej strony i jej funkcjonalności,
 • prawo do przenoszenia danych,
 • prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Szczegółową informację na temat przysługujących Tobie praw znajdziesz klikając w ten link.

Jak długo będziemy przechowywać Twoje dane?

Twoje dane będziemy przechowywać przez okres niezbędny do zapewnienia prawidłowego korzystania przez Ciebie z treści i funkcjonalności na naszej stronie, a także pozwalający nam na pomiary i analizę ruchu na stronie. Szczegółowe informacje znajdziesz klikając w ten link.

 

Drogi Użytkowniku,

Korzystanie ze strony internetowej www.prospan.pl wymaga wyrażenia przez Ciebie zgody