Jak działają nasze narządy oddechowe?

Każdy kto miał kiedyś kaszel, szczególnie przez dłuższy okres wie jak dokuczliwe potrafią być jego skutki. Ale jak właściwie działają nasze narządy oddechowe? Dowiedz się więcej o układzie oddechowym naszego organizmu i fascynującym procesie oddychania.

Jest to proces, który każdemu z nas wydaje się bardzo oczywisty, ale w rzeczywistości jest inaczej. Człowiek w trakcie minuty wdycha i wydycha powietrze około jedenaście razy. Nasze klatki piersiowe unoszą się i opadają jedenaście razy, płuca napełniają się oddechem, a potem znów są puste.

Podczas każdego z tych jedenastu razy nasz oddech przebiega tą samą drogą: od jamy nosowej przez gardło do krtani, od krtani przez tchawicę do oskrzeli. Wdychane przez nas powietrze trafia następnie do płuc poprzez znajdujące się tam pęcherzyki płucne. Ale wdech i wydech oraz podróż do płuc i z powrotem, to tylko część naszego oddychania. Równie ważny jest transport niezbędnego tlenu do komórek i uwolnienie szkodliwego dwutlenku węgla.

Ogrzewanie, nawilżanie i przygotowanie powietrza do oddychania

W nosie wdychane przez nas powietrze zostaje podgrzane i nawilżone, dzięki czemu optymalnie przygotowuje się je dla płuc. Na błonie śluzowej nosa znajdują się drobne włoski – rzęski – i gruba warstwa śluzu. Tam oczyszczane jest powietrze, którym oddychamy.

Krtań przenosi cząsteczki brudu i kurzu zatrzymane w śluzie z powrotem do tylnej części gardła. Cząsteczki brudu i kurzu są tu połykane wraz ze śliną. Po tym ogrzaniu, nawilżeniu i oczyszczeniu powietrze dostaje się do gardła, komory za nosem i ust. Gardło otwiera się na przełyk i tchawicę.

W tym ostatnim powietrze jest przekazywane do płuc. Jeśli oddychasz przez usta, a nie przez nos, powietrze nie jest nawilżane i przedostaje się do tchawicy bez oczyszczenia, między innymi dlatego tak ważne jest oddychanie przez nos.

Filtrowanie ciał obcych i śluzu

Powietrze przepływa przez tchawicę do oskrzeli. Zarówno tchawica, jak i oskrzela są pokryte niezliczoną liczbą drobnych rzęsek, które stale przemieszczają się w kierunku ust. W ten sposób usuwane są drobne ciała obce i śluz. Na końcu tchawicy kanały oskrzelowe dzielą się i tworzą delikatny system rurek z niezliczoną liczbą gałęzi przypominających drzewa i przechodzą do pęcherzyków płucnych. Płuca składają się z ponad 300 milionów maleńkich pęcherzyków.

Gdyby wszystkie pęcherzyki w jednym płucu były rozłożone względem siebie, pokryłyby powierzchnię połowy kortu tenisowego! Obszar ten jest niezbędny, aby organizm mógł wchłonąć jednocześnie jak najwięcej niezbędnego tlenu. Pęcherzyki otoczone są gęstą siecią drobnych naczyń krwionośnych i naczyń włosowatych. Wdychane powietrze dostaje się do pęcherzyków płucnych- tutaj następuje wymiana tlenu z powietrza, którym oddychamy, oraz dwutlenku węgla powstającego w wyniku spożycia w organizmie.

Wymiana tlenu na dwutlenek węgla

Krew w naczyniach włosowatych pochodzi z narządów i zawiera dużo dwutlenku węgla, który jest produktem odpadowym naszego organizmu i należy go usunąć. Z drugiej strony tlen z pęcherzyków płucnych musi dotrzeć do narządów, ponieważ potrzebują one tlenu do funkcjonowania. W ten sposób tlen jest wymieniany na dwutlenek węgla.

Pojemność naszych płuc

Proces ten odbywa się w pełni automatycznie średnio jedenaście razy na minutę. Kaszel, odruch kaszlu lub kaszel suchy mogą wystąpić, gdy procesy zachodzące w naszym organizmie zostają zakłócone. Liczbowo dorosły człowiek potrzebuje do oddychania około 9 000 litrów powietrza dziennie. Z każdym oddechem wdychamy i wydychamy około pół litra powietrza. Oznacza to, że w ciągu minuty wdychane jest średnio osiem litrów powietrza.