Kaszel: Przyczyny, rodzaje i leczenie

Regularna wentylacja jest obecnie częścią codziennej rutyny szkoły podczas zajęć. Niezależnie od tego, jak rozsądne i konieczne jest to rozwiązanie, kaszel i przeziębienie mogą szybko pojawić się zimą z powodu ujemnych temperatur. Tutaj dowiesz się, jakie są rodzaje kaszlu i jak go leczyć.

Jakie są rodzaje kaszlu?

Kaszel jest jednym z najczęstszych objawów chorób układu oddechowego u dzieci i towarzyszy niemal każdej infekcji dróg oddechowych. Może mieć on charakter ostry, trwający do trzech tygodni i najczęściej pojawia się podczas infekcji dróg oddechowych lub poinfekcyjnej, lub przewlekłej, trwającej dłużej niż trzy tygodnie.

Ze względu na rodzaj kaszel może być: suchy (drażniący) lub produktywny (wilgotny). Suchy, drażniący kaszel jest najczęstszym rodzajem kaszlu u dzieci. Suchy kaszel u niemowląt i małych dzieci jest najczęściej skutkiem spływania wydzieliny z nosa po tylnej ścianie gardła. Wydzielina pobudza receptory kaszlu, zwłaszcza w nocy, gdy dziecko leży.

Kaszel po przebudzeniu, wieczorem przed pójściem spać i w pierwszej godzinie snu to najczęściej kaszel wywołany wydzieliną z nosa. Niemowlę również połyka wydzielinę, a następnie wydala ją poprzez wymioty lub stolec.

Długotrwały kaszel uszkadza błonę śluzową dróg oddechowych, przez co objawy się nasilają, a kaszel może być bardzo uporczywy, zakłócając dziecku sen i karmienie. Niektóre wirusy układu oddechowego powodują wzmożone wytwarzanie wydzieliny i uszkadzają błonę śluzową, „odsłaniając” receptory kaszlu, co prowadzi do kaszlu suchego. Zatem infekcja górnych dróg oddechowych (wirusowa lub bakteryjna) jest częstą przyczyną ostrego kaszlu stymulującego.

Suchy, ochrypły (krtaniowy) kaszel jest spowodowany zapaleniem krtani – a dokładnie zapaleniem błony śluzowej krtani i strun głosowych, które może być spowodowane przez wirusy i bakterie. Wirusowe zapalenie krtani charakteryzuje się stridorem( świstem krtaniowymy) podczas wdychania i nie towarzyszy mu gorączka. Bakteryjnemu zapaleniu krtani towarzyszy podwyższona temperatura i ogólny zły stan dziecka i wymaga natychmiastowej hospitalizacji.

Suchy kaszel, któremu towarzyszy „gwizdanie” w płucach, wskazuje na niedrożność oskrzeli, czyli zwężenie średnich i małych dróg oddechowych. Ten rodzaj kaszlu jest typowy dla ataków astmy i zapalenia oskrzelików u niemowląt.

Uporczywy, suchy kaszel, prawie stale, występuje przy zapaleniu tkanki płucnej, ale może być również spowodowany obecnością ciała obcego w drogach oddechowych. Najczęściej chodzi o aspirację pokarmu do górnych dróg oddechowych.

Mokry lub produktywny kaszel jest typowy dla zapalenia dolnych dróg oddechowych. Jest to spowodowane tworzeniem się dużej ilości wydzieliny w średnich i małych drogach oddechowych lub w tkance płucnej. Ten rodzaj kaszlu jest przydatny, ponieważ prowadzi do wydalenia wydzieliny.

Przewlekły kaszel trwa dłużej niż 3 tygodnie. Zwykle występuje u dzieci, u których występuje zwiększona reaktywność oskrzeli. Może wystąpić u dzieci bez organicznej choroby płuc (kaszel astmatyczny, wyciek z nosa) oraz u dzieci z przewlekłą chorobą płuc (mukowiscydoza, niedobór odporności, ciało obce).

Jak leczyć kaszel?

Specyficzna terapia ma na celu wyeliminowanie przyczyny – na przykład leczenie infekcji dróg oddechowych. Antybiotyki podaje się tylko w przypadku potwierdzonej infekcji bakteryjnej. Przyczyną przeziębienia jest zwykle jeden z wirusów układu oddechowego, którego nie leczy się antybiotykami.

Leczenie objawowe ma na celu łagodzenie kaszlu utrudniającego życie dziecka i obejmuje stosowanie leków (syntetycznych i ziołowych) oraz suplementów diety. Leki obejmują leki sekretolityczne, wykrztuśne i przeciwkaszlowe. Najpopularniejszymi preparatami ziołowymi są kombinacje roślin – bluszcz, prawoślaz, wiesiołek, mięta.

Wybór preparatu zależy od przyczyny kaszlu

Podczas leczenia przewlekłego kaszlu należy zmobilizować wydzielinę i ułatwić jej odkrztuszanie. Często stosuje się leki przeciwhistaminowe, kortykosteroidy donosowe i wziewne. Leki łagodzące kaszel, przeciwkaszlowe działające na receptory lub ośrodek kaszlu zarezerwowane są dla cięższych przypadków i podawane wyłącznie na zalecenie pediatry, w ogóle nie podaje się ich dzieciom.

Wśród preparatów ziołowych ekstrakt z liści bluszczu, który jest naturalnym lekiem rozszerzającym oskrzela i ma działanie sekretolityczne, wykrztuśne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne, można łączyć z innymi lekami (np. antybiotykami).

Ekstrakt z bluszczu rozrzedza gęstą wydzielinę oskrzelową, przyspiesza jej wydalanie, ułatwia oddychanie i odkrztuszanie oraz łagodzi drażniący kaszel. Właśnie dlatego bluszcz jest dobrym wyborem dla dzieci, gdy często trudno jest określić rodzaj i przyczynę kaszlu.

Czy dziecko, które kaszle, może pójść do przedszkola?

Nie powinno tak być, ale rzeczywistość często jest inna, niektórzy rodzice nie mają innego wyjścia, jak posłać swoje dziecko do przedszkola. Duża część dzieci ma łagodne przeziębienie z kaszlem, bez podwyższonej temperatury, a stan ogólny dziecka jest dobry. Jeżeli dostaną gorączki lub pogorszy się ich stan ogólny, nie powinny iść do szkoły lub przedszkola.